Öfke İle Nasıl Başa Çıkılır?

Öfke İle Nasıl Başa Çıkılır?

 

Öfke nedir, öfke ile nasıl başa çıkılır? Öfke nöbetleri bir hastalık çeşidi midir? Öfke kontrolü için yöntemler nelerdir? Öfke duygu yaşanıyorsa neler yapılmalıdır? Öfke ve öfke kontrolüne dair kısa bilgileri bu yazımızda paylaşabilirsiniz.

Öfke nedir, öfke ile nasıl başa çıkılır? Gündelik hayatta sıklıkla merak edilir. Çünkü yaşadığımız çağ; stresli ve gergin bir ortamı oluşturuyor. Bu yüzden de günümüzde öfke duygusu oldukça sık yaşanır hale geldi.

Öfke; kişinin engellenme durumlarında sinirlenme duygusu ile aynı anda yaşanan temel duygudur. Her insanda öfke ve öfkeyi kontrol etme duygusu bulunur. Fakat günümüzde öfke kontrolü her insanda aynı değildir. Temel bir duygu olan öfkenin kontrolü kişinin kendini kontrol etmesi ile birlikte çalışır. Öfke ile başa çıkmak; kişinin kendini bu alanda geliştirmesi ile ilgili bir durumdur.

Öfke Nöbetleri Hastalık Mıdır?

Öfke olumsuz bir duygu olsa da yaşanması gereken bir duygudur. Çünkü insan anatomisinin genel yapısında öfke duygusu bulunuyor. Bu duygu inkar edilemez. Fakat kimi insanlar normal öfkelenir; kimisinin öfkesi ise oldukça ağırdır. Bazıları ise sürekli öfkelenerek; öfke nöbetleri yaşıyor. Peki öfke nöbetleri bir hastalık mıdır? Öfke nöbetleri kişilerde farklı durumlarda ortaya çıkıyor.

Öfke nöbetlerinin yaşanması sebepleri bazı durumlarda farklı hastalıklardan kaynaklı olabilir. Bu tarz durumlarda hastalıklardan kaynaklı öfke nöbetlerine hastalık adı verilebilir. Çünkü kişi rahatsızlığından kaynaklı olarak kendisini kontrol etmek konusunda istemsizce zorluk çekiyor. Gündelik hayatta sıklıkla yer alan stresli ortamlarda ise; bu kişiler ilk öfkelenen olabiliyor. Stresli ortamların çok fazlası öfke artık aşırı hal almaya başlıyor. Böylece kişide öfke nöbetleri sıklıkla yaşanmış olur.

Öfke hastalık kaynaklı olarak ortaya çıkmazsa; belirli bir süre yaşanması oldukça normal bir durumdur. Fakat yaşanan bu öfke belirli bir süre sonra bitmiyorsa; tam tersi artarak devam ediyor ise öfke nöbeti kişinin kendisini kontrol edememesinden kaynaklıdır. Bu tarz durumlar için öfke nöbetlerine hastalıktır denilemez.

Öfke İle Başa Çıkma Yöntemleri Neler Olabilir?

Bebeklerden yaşlısına herkes öfke duygusunu yaşıyor. Çocukluk dönemlerinde de öfkeyi kontrol etme duygusu başlar. Öfkelenildiğinde zaman yapılacak ilk iş; çevreye kendinizi daha sakin olarak anlatmaya çalışmaktır. Çünkü öfkenin genel sebebi nedir? Sorusuna uzmanlar tarafından genel görüş; iletişimsizlik ya da anlatamama cevabı veriliyor.

Öfke sonrası pek çok insan; pişmanlık duygusunu yaşıyor. Bu yüzden de son zamanlarda sürekli öfkenin nasıl kontrol edilebilirliği araştırılıyor. Bazı öfke ile başa çıkabilme yöntemleri olarak şunları söyleyebiliriz;
- Öfke duygusunun varlığı kabul edilmelidir. Çünkü öfkesiz biri olduğu düşünüldüğünde kontrol edilemiyor. Bu yüzden de öfke ile başa çıkılamıyor.
- İçinizde yer alan öfke duygusunun nedenini; karşınızdaki ile paylaştığınızda öfke duygusu azalır. Çünkü bu sayede asıl hissedilen duyguda karşıdaki kişi ile paylaşılmış oluyor.
- Öfkenizi yaşadıktan sonra kendinize neden öfke duygusu yaşadığınızı sorun.
- Öfkenizi tetikleyen olayı ya da durumu belirleyin ve o alanda uzak durun.
- Geçmiş süreçlerde yaşananları hazmetmek; öfke duygusunun normal yaşanmasını sağlar.
- Her zaman için hiçbir durumda başkasına zarar verilmemesi gerektiğini yaşam felsefesi haline getirin.

Yorum Gönder

0 Yorumlar


Araştırmalarımızı, öğrendiklerimizi kitaplardan, makalelerden, dergilerden vb. kaynakları tarayarak ediniyoruz. Edindiğimiz bu bilgileri sizlere farklı yaklaşımlar ile daha zengin bir bakış açısıyla aktarmaya çalışıyoruz....