Kaygıyı Azaltmanın Yolları

Kaygıyı Azaltmanın Yolları

 

Kaygıyı azaltmanın yolları birçok kişi için önemlidir ve anksiyete sorunu başa çıkılabilir sorunlardan biri olarak dikkat çeker.

Kaygıyı azaltmanın yolları arasında bulunan birçok detay vardır. Bunlar öncelikle sağlıklı bir yaşam tarzı ve beslenmedir. Doğal olarak kaygıyı azaltmanın bazı yolları vardır. Özellikle araştırmaların gösterdiği birçok uygulama yaşamdaki bazı değişikliklerin anksiyete durumunu ortadan kaldıracağına işaret etmektedir.

Anksiyete kendisini mide bulantısı, kalp çarpıntısı, her şeyi renklendiren sinirsel bir gerginlik, hatta panik atak olarak sunsa da, rahatsızlık ve sıkıntı son derece zorlayıcı olabilir. Endişe için görünür bir neden olmadığında bile en kötüsünü bekleyebilen kişilerin hayatları gerçekten de çok zordur. Çünkü bu bozukluk negatif düşüncelerin tetiklenmesine neden olabilir.

Sizin için kaygıyı azaltmanın birkaç yolunu araştırdık!

Sağlıklı Uyku Alışkanlığı

Sağlıklı bir uyku ortalama 7-9 saat arasındadır. Mutlaka uykunuzu düzenli olarak alın ve aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya özen gösterin. Bazen kaçamaklar olsa da düzenli olarak uyumak ve belirli saatlerde kalkmak sizi zinde hissettirir ve metabolik dengenizi korumanızı sağlar.

Sağlıklı Beslenmek

İstiridye, karaciğer, yumurta sarısı, somon, elmalar, kuru erik, kirazlar, erikler, brokoli, pancarlar ve zencefil ve zerdeçal gibi baharatların hepsi yüksek oranda anti anksiyete özelliği sağlar. Bu yüzden antioksidanlar başta olmak üzere birçok sağlıklı besin kaygı bozukluklarının tedavisi için doğal bir çözümdür.

Sıcak Banyo 

Çoğumuz sıcaklık hissini sakinlik ve dinginlik duygusuyla ilişkilendiririz. Sıcak bir banyo kimi iyi etmez ki? Banyo sonrasında sıcak bir kakao ya da bitki çayı içerek daha rahat hissedebilirsiniz. Sıcak bir duş, sauna ya da masaj gibi etkinlikler, rahatlatıcı aromaterapi yağların kokularıyla birleştiğinde birçok açıdan sizi rahatlatacaktır. Alerjiniz var ise bu yağların kullanımından kaçının.

Açık Hava

Doğanın iyileştirici gücü söz konusu olduğunda, ilgili, dikkatli olmak ve çevrenizdeki güzelliği, sesleri, kokuları ve ışığı keşfetmek gerekecektir. Hele bir de doğanın içinde meditasyon yapma şansınız varsa çok daha iyi hissedebilirsiniz.

Bitki Çayı 

Yeşil çay, sarı kantaron ve papatya çayı ya da melisa çayı sizi yatıştıracaktır. Bunları tercih ederek çok rahatlamış hissedebilirsiniz. Özellikle akşam üstlerinde bu çayları tüketmeniz sizi uykuya da hazırlayacaktır. Bu yüzden her gün düzenli olarak bitki çayı tüketmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Anksiyeteye iyi gelen çaylar arasında olan bu bitkileri aşırı tüketmemeye de özen göstermelisiniz. Tüketmeden önce doktorunuza başvurmayı unutmayın.

Dikkatinizi Dağıtın

Dikkatinizi rahatsız edici düşüncelerden veya duygulardan uzaklaştıracak herhangi bir şey deneyin. Bu genelde sürekli aynı şeyi düşünmekten vazgeçmenize yardımcı olabilir. Dikkat dağıtıcı şeyler işe yarar çünkü beyin aynı anda 2 yerde olamaz ve dikkati herhangi bir aktiviteye kaydırmak bir dizi yarış düşüncesini kesintiye uğratır. EN güzeli bir resim yapmayı ya da boyama yapmayı denemektir. Anksiyeteden kurtulmak sadece sizin elinizdedir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar


Araştırmalarımızı, öğrendiklerimizi kitaplardan, makalelerden, dergilerden vb. kaynakları tarayarak ediniyoruz. Edindiğimiz bu bilgileri sizlere farklı yaklaşımlar ile daha zengin bir bakış açısıyla aktarmaya çalışıyoruz....