Çocuklarda Akran Zorbalığı

Çocuklarda Akran Zorbalığı

 

Küçük yaşlarda pek çok insan arkadaşlarından hoşlanmadığı tavır ve hareketlere maruz kalmıştır. Bizde yazımızda çocuklarda akran zorbalığını ele alacağız.

Çocuklarda akran zorbalığı oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Akran zorbalığı pek çok şekilde olsa da genelde kendini üstün gören çocuklarda zorbalık eğilimi fazladır. Bunun yanında çeşitli sebeplerin tetiklediği zorbalık türleri de vardır. Aileler ve öğretmenler bu konuda dikkatli olması bu davranışlara zamanında müdahale edilmesini sağlar. O zaman yazımızda çocuklarda akran zorbalığını ele alalım.

Akran Zorbalığı

Akran zorbalığı benzer yaş grubunda bulunan çocukların fiziksel ve sözel şiddetine dayanır. Çocuklar arasında çok sık rastlanılan akran zorbalığı çocuğun ileriki yaşamında hayatını etkileyecek travmalar bırakabilir. Genelde fiziksel ve sosyal statü olarak güçlü konumda olan çocuklarda akran zorbalığı belirtileri görülür. Kendilerince daha zayıf ve güçsüz gördüklerini hedef alırlar ve bu davranış biçimlerini sürekli tekrar ederler. Bunun yanında çeşitli zorbalık türleriyle akranlarını küçük düşürmeleri söz konusudur. O zaman gelin akran zorbalığı türleri neler bunları ele alalım.

Akran Zorbalığı Türleri

Akran zorbalığı denilince ilk akla gelen genelde fiziksel ve sözel zorbalıklar oluyor. Fakat bu doğru değildir. Sosyal, siber, duygusal ve cinsel akran zorbalığı türleri de vardır. Fiziksel zorbalıkta cılız ve güçsüz olan çocuğa karşı çelme takma, tükürme, itme, saçını çekme gibi eylemler gerçekleştirilir. Sosyal zorbalıkta ise maruz kalan tarafı yalnız bırakma, küçük düşürme, alay etme vardır. Duygusal ve cinsel zorbalıklar genelde ergenler üzerinde etkilidir.

Akran zorbalığı erkek çocukları kadar kız çocuklarında da görülür. Erkek çocuklarında fiziksel zorbalıklarına daha sık rastlanırken, kız çocuklarında duygusal ve sosyal zorbalıklar görülür. Bu durum kendiliğinden geçebilecek yaşanması doğal bir durum değildir. Bunlara müdahale edilmesi gerekir. Çünkü bu davranış biçiminden zorbalığa uğrayan kadar zorbalık yapan da olumsuz etkilenir. Zorbalık gören çocuklarda karın ağrısı, mide bulantısı ve boğaz ağrısı şikayetleri vardır ve okula gitmek istemezler. Bu durum eğitim hayatlarının zorlu ve başarısız geçmesine neden olur. Zorbalık yapanlar ise bu davranışlarına herhangi bir müdahale olmadığı için doğal sayarak devam ederler. Bunun için anne babalara büyük görev düşürüyor. Yazımızın devamında anne babalar nasıl davranmalı bunu ele alalım.

Akran Zorbalığında Anne Babalar Nasıl Davranmalıdır?

Akran zorbalığına maruz kalan çocukların davranışlarında birtakım değişiklikler olur. İçe kapanma, çekingenlik, uyku-yeme bozuklukları, derse odaklanamama bunlardan bazılarıdır. Bu yönden anne babanın çocuğuyla iletişimi önemlidir. Her gün çocuğuna gününün nasıl geçtiğini, neler yaptığı gibi sorular sorarak onunla sohbet etmelidir. Eğer bu durum çocuk tarafından açığa çıkarılmışsa anne baba bu konuda direk yorum yapmamalıdır. Çünkü bu çocuğun güvenini kırar. Aynı zamanda ailelerin okulla da iletişimi güçlü olmalı ve olaylara zamanında müdahale edebilmelidir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar


Araştırmalarımızı, öğrendiklerimizi kitaplardan, makalelerden, dergilerden vb. kaynakları tarayarak ediniyoruz. Edindiğimiz bu bilgileri sizlere farklı yaklaşımlar ile daha zengin bir bakış açısıyla aktarmaya çalışıyoruz....