Panik Atakla Başa Çıkmanın Yolları

Panik Atakla Başa Çıkmanın Yolları

Panik atakla başa çıkmanın yolları birçok kişi için kurtarıcıdır. Özellikle bu sorunu sosyal hayatında yaşayanlar birçok yöntem denemelidir.

Panik atakla başa çıkmanın yolları sosyal yaşamda birçok sorunla başa çıkmaya çalışan kişiler için kurtarıcı olabilir. Siz ya da yakınlarınız panik atak gibi problemler yaşıyorsanız birçok pratik yöntemi deneyebilirsiniz. Aynı zamanda nöbet geçiren birini sakinleştirmek ya da uzun vadede iyileşmeye çalışmak için kendi kendini kontrol etmenizi sağlayacak olan birçok önerimiz var

İşte panik atak krizleri sırasında kendinize ya da başkalarına yardımcı olmanızı sağlayacak pratik çözümler:

Panik Atağı Kabullenin

Birçok kişi panik atak yaşadığını kabullenmez. Bu yüzden öncelikle panik atağı kabullenin ve kendinize yardım edecek elleri geri çevirmeyin. İçinde bulunduğunuz durumu ve çarelerini bilerek hareket etmeniz son derece önemlidir. Bu yüzden panik atağı atlatmak için ilk adımı atmış olursunuz.

Nefes Alın

Nefes egzersizleri birçok açıdan kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bunun için derin nefes alıp vererek, hızlı soluk alma eğilimini dengeye ulaştırabilirsiniz. Karnınızdan derin ve düzenli bir şekilde nefes alıp verebilirsiniz. Egzersizlerle desteklenecek olan panik atak nefes çalışmalarıyla endorfin hormonunu harekete geçirebilirsiniz.

Dikkatinizi Dağıtın

Panik atağın tüm dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. Daha doğrusu bu süreçte sürekli panik durumuna adapte olmayın. Kendinizi olumsuz düşüncelerden uzak tutun. Böylece birçok şekilde kendinizi psikolojik olarak rahatlatma imkanına ulaşabilirsiniz.

Sakinleşin

Panik atakla mücadele etmenin yolları arasında yer alan birçok sakinleştirici vardır. Bunların başında lavanta gelir. Yanınızda lavanta yağı taşıyarak, bu durumu kısmen de olsa kontrol altına alabilirsiniz. Bunun için uyuşukluk halinden kurtulmak ve sakinleşmek için ilaç yerine lavanta gibi doğal bir sakinleştiri kullanabilirsiniz.

Profesyonel Destek Alın

Profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. Panik atak sorununuz olduğunuzu kabullenin ve gereken tedavi sürecini düzenli olarak uygulayın. Sosyal yaşamınızı etkileyecek olan bu sorundan kurtulmak istediğinizde dikkatinizi dağıtmak ve başka şeylerle oyalanmak her zaman çözüm olmayabilir. Bu yüzden profesyonel bir uzmanın yardımını alabilirsiniz.

Uyarıcılardan Kaçının

Kahve, enerji içeceği ve benzeri uyarıcılardan uzak durun. Sigaradan ise kesin bir suretle uzak durun. Sakinleşmenize yardımcı olacak papatya çayı gibi içecekleri tercih edebilirsiniz. Özellikle uyarıcı etkisi olan tüm ilaçlar ve gıdalardan uzak durun. Ataklarınızın geleceğini anladığınızda derin bir nefes alın ve papatya çayınızı içerek rahatlamaya odaklanın.

Muz ya da Bitter Çikolata Tüketin

Magnezyum içerne muz ya da bitter çikolata tüketebilirsiniz. Panik ve anksiyete konusunda sakinleştirici etkisi olan bu yiyecekler son derece yararlı bir destek sağlatacaktır. Magnezyum içeren tüm besinler vücudunuzu ve zihninizi sakinleştirmek açısından fayda gösterecektir.

Panik atak tedavisi konusunda uzman yardımı almanın yanı sıra, kişisel gelişim kitapları okuyarak da kendinizi daha kolay yönetmenin yollarını öğrenebilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar


Araştırmalarımızı, öğrendiklerimizi kitaplardan, makalelerden, dergilerden vb. kaynakları tarayarak ediniyoruz. Edindiğimiz bu bilgileri sizlere farklı yaklaşımlar ile daha zengin bir bakış açısıyla aktarmaya çalışıyoruz....