Oyun Terapisi Nedir?

Oyun Terapisi Nedir?

 

Oyun terapisi; Çocuklarda zihinsel ve davranışsal sorunların bu alanda eğitim almış bir uzman klinik psikolog tarafından oyun ve oyuncaklarla tedavi edilmesi ve iyileştirilmesidir.

Oyun, çocukların duygularını ifade edip keşfetmeleri, ilişkileri keşfetmeleri, deneyimlerini aktarmaları, arzularını ifade etmeleri için uygun bir yerdir. Oyuncaklar çocukların kelimeleridir ve anlatmak istedikleri şey oyundur. Aynı zamanda çocuklar oyun sayesinde daha az riskli ortamlarda öğrenme fırsatına sahip olurlar.

Oyun terapisi, çocukların duygu ve problemlerini ifade etmelerine ve çocuğun kendisini etkileyen durumlara karşı farkındalığının artmasına yardımcı olur.

Oyun terapisinde çocuğun iç dünyasında yaşadığı yoğun duygu ve çatışmalar (korku, öfke, kıskançlık, hayal kırıklığı vb.) oyuncaklara ve oyunlara aktarılır. Çocuğun iç dünyasını kolayca açabilmesi için kendisi için güvenli bir yerde olduğuna inanmalıdır.

Oyun Terapisi Ne Zaman Talep Edilir?

'Oyun terapisi' 2-12 yaş arası çocuklarda görülen birçok farklı psikolojik soruna uygulanmaktadır. Depresyon, keder, ebeveyn kaybı, takıntılar, anksiyete bozuklukları, travma, istismar ve istismar, boşanma, idrar kaçırma, dışkılama, kardeşler arası kıskançlık, duygusal sorunlar, uyum sorunları, okul sorunları, davranış sorunları, uyku, yeme sorunları, özgüven.

Oyun Terapisi Günlük Oyundan Farklı Mıdır?

Oyunun ortaya çıkışı belki de insanlık tarihi ile başlamış olsa da, oyunun terapi olarak kullanılması XX. yüzyılda başlamıştır. Çocuklar için oyun, dış ödüllere bağlı olmayan, otomatik, eğlenceli ve gönüllü bir eylemdir. Oyun terapisti, oyun terapisi odası ve oyun terapisi için özel oyuncaklar bulunmaktadır. Çocuğun oyunu hep aynıdır ama oyun terapisinde yetenekli terapist tarafından yorumlanır, iyileştirici özelliği vurgulanır ve ortaya çıkarılır. Oyun terapisti, çocuğun oyunda yarattığı sembolik ifadeleri anlar. Oyun terapisti, çocuğun kendi kurduğu oyundan yola çıkarak kendi iç dünyasını ifade etmesini sağlar. Çocukların günlük olarak oynadıkları oyunlar, içerikleri oyun terapisi seansında oynadıkları oyunlardan farklı olmasa da işlevsel olarak farklıdır. Bu nedenle oyun terapisi günlük oyundan farklıdır.

Neden Oyun Terapisi?

Oyun terapisi çocuklara bazı duygu ve deneyimleri yaşama fırsatı verir. Bu süreçte terapist çocuğun iç dünyasını, deneyimlerini ve duygularını anlama fırsatı bulur. Örneğin çocuk terapiste karşı saldırgan davranışlar sergileyebilir, onu bir silahla öldürmek isteyebilir, oyun terapisi süreci çocuğa bu saldırgan duyguları ilk elden deneyimleme ve serbest bırakma fırsatı verir. Bu duyguları çocuk için kontrol edin ve uygun terapötik sınırlar belirleyin,

Aynı zamanda kontrol becerilerini de geliştirir.

Terapist, çocuğun optimal büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan oyun materyallerini kullanır.

-Gelişim, kelime bilgisi yeterli değildir, özellikle küçük çocuklarda.

Çocuklar doğası gereği aktiftir. Bu nedenle 45 dakikalık bir seans sırasında hareketsiz oturmaları zordur. Oyun terapisi yaklaşımları çocukların hareket özgürlüğünü kısıtlamaz.

-Çocuklar kendileri için eğlenceli olmayan etkinliklerden kolayca sıkılabilirler ve keyif aldıkları etkinliklere devam etmek isteyebilirler. Oyun terapisi, çocukların zevk aldığı aktiviteleri içerir. Oyun terapisi de terapinin devamlılığı açısından çocuklar için uygundur.

Yorum Gönder

0 Yorumlar


Araştırmalarımızı, öğrendiklerimizi kitaplardan, makalelerden, dergilerden vb. kaynakları tarayarak ediniyoruz. Edindiğimiz bu bilgileri sizlere farklı yaklaşımlar ile daha zengin bir bakış açısıyla aktarmaya çalışıyoruz....