Hastalık hastalığı nedir?

Hastalık hastalığı nedir?

 

Hastalık hastalığı nedir?

Bazı insanlar her ne kadar bedenen sağlıklı olsa psikolojik olarak her zaman sağlıklı olamazlar. Daha önceki deneyimler ve yaşanmışlıklar kişilerin sağlıklı düşünmesini engeller. Bu yüzden yanlış kararlar verme, yanlış hisler içine girme, olmamış olayları olmuş gibi hissetme gibi duygulara kapılabilirler. Takıntı türü hastalıklar bu tarz psikolojik çöküntülerin en ağırlarından biridir. Çünkü insanalar yaşamadıklarını yaşamış, çekmedikleri acıları psikolojik olarak çekmiştir, buna hastalık hastalığı denir.

Bilimsel ismi hipokondriyazis olan hastalığa sahip insanlar tıbbi testler sonucu sağlıklı çıksalar da bunu asla kabullenmez kesinlikle hasta olduklarını iddia ederler. Sürekli doktora başvuran hastalık hastaları tam da adına benzer bir şekilde resmen hasta olmak için can atarlar. Hastalığın hastalık olduğu bu hastalık obsesif kompulsif bozukluk çatısı altında bulunmaktadır. Dışarıdan her ne kadar saçma görünse de hastalar gerçekten fiziksel olmasa da acı çekmektedirler.

Hastalık hastalığının belirtileri nelerdir?

Hastalık hastası bireyler sürekli fiziksel ağrı çektiklerini iddia ederek hekime başvururlar. Örneğin normal bir hasta bir fiziksel sorun çekerken doktora müracaat eder, yapılan tetkikler sonucu herhangi bir sorun ortaya çıkmaz ise hasta normal hayatına devam eder ancak hastalık hastası bireyler iyi olduklarını kabullenmemenin yanında çok daha fazla ağrılarının olduğunu iddia ederler. Hatta hekimin kendisiyle yeterince ilgilenmediğini söyler ve acilen başka doktorlara başvurur. Daha sonra başka hekimlere başvurur, eğer yine aynı sonuçları alırsa kendisinde büyük bir sorun olduğunu ama doktorların kendisine söylemediğinden bahsederler. Hekimler hastaya psikolojik olduğunu söyleseler de hasta vazgeçmez. Bu belirtileri neredeyse tipik bir hastalık hastasında görebiliriz.

Hastalık hastalığının nedenleri nelerdir?

Takıntı hastalıkları birçok nedenden dolayı olabilmektedir. Ancak genellikle hastaların önceki hayatındaki yaşadığı travmatik olaylar, stres, huzursuzluk, daha önceki yaşanmış ağır hastalıklar sebep oluyor. Tabii diğer sebepler arasında sosyal öğrenme, psikolojik baskı, bastırılmış duygular ve anne veya baba konusunda eksikliklerin yaşanması hastalık oluşumuna katkıda bulunan faktörler arasına girebilir. Bu nedenler hastaların sağlık sorunu çekiyormuş gibi hissetmesine neden olabilir.

Hastalık hastalığı kalıtsal mıdır?

Obsesif kompulsif bozukluklar yelpazesi altında ki hastalıkların her ne kadar genetik olduğu düşünülse de hâla kesin bir tanı konulamamıştır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın tedavisi ile başlar. Hastaya gerekli güven ortamı kurulduktan sonra verilen bu ilaçların yanında Manyetik Uyarım Tedavisi (TMU) ve Elektroşok Tedavisi (EKT) uygulanmaktadır. Ancak hasta bu süreçte psikoterapiyi aksatmamalıdır. Bu süreçte hastanın güvendiği bir hekim bulunması ya da sürekli hekim değişmesi gerekmektedir. Bazı yakınları hastanın numara yaptığını düşünebilirler ancak bu çok yanlıştır.

Obsesif kompulsif bozukluklara sahip insanlar rol yapmazlar korkuları tamamen gerçektir. Hatta yakınlarının yaptığı bu davranışlar onların daha çok acı çektiklerini iddia etmesine neden olabilir. Böyle bir durumda hastanın üzerine gitmekten de ona yardım etmeye çalışmaktan da kaçınmalıyız eğer ona hasta olmadığını söyler veya iddia edersek ters tepme ile karşılaşabiliriz bu yüzden hastayı alanında uzman olan doktorların gözetiminde bırakmak her zaman en mantıklısıdır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar


Araştırmalarımızı, öğrendiklerimizi kitaplardan, makalelerden, dergilerden vb. kaynakları tarayarak ediniyoruz. Edindiğimiz bu bilgileri sizlere farklı yaklaşımlar ile daha zengin bir bakış açısıyla aktarmaya çalışıyoruz....