Depresif Nöbet Nedir?

Depresif Nöbet Nedir?

 

Duygu durum bozukluğu olarak da bilinen depresif nöbet, birden fazla nöbet tipine sahiptir. Bunlar: hafif, orta, psikotik belirtisiz ağır nöbetler ve psikotik belirtisiz ağır nöbetler. Depresif nöbet bozukluğuyla beraber kişide;

-Enerji yetersizliği,

-Hayattan zevk alamama,

-Odaklanma problemleri,

-İştahsızlık,

-Yorgunluk,

-Uyku problemleri,

-Özgüvensizlik gibi belirtiler görülmektedir.

Depresif Nöbet Hastalığında Görülen Nöbet Çeşitleri

Bir psikolojik rahatsızlık olan depresif nöbet, birden fazla çeşide sahiptir ve her bir çeşit fiziksel ve ruhsal sağlık açısından bir tehdittir. Bu nöbetler sırasıyla şöyledir:

Hafif Depresif Nöbet

Hafif nöbet geçiren kişi genelde depresif nöbet belirtilerinin iki, üç tanesini göstermektedir ancak günlük hayattan geri kalmamaktadır.

Orta Depresif Nöbet

Orta nöbet geçiren kişi genelde depresif nöbet belirtilerinin dört, beş veya daha fazlasını göstermektedir. Aynı zamanda kişi, günlük hayattaki aktivitelerini yapmakta zorlanmaya başlamaktadır.

Psikotik Belirtisiz Ağır Depresif Nöbet

Psikotik belirtisiz ağır nöbette olan kişi, fazla belirti gösteren depresif nöbetlerine sahip oluyor. Ciddi özgüven kaybı yaşamaktadır. Kendilerini değersiz hissetmek, onların bu rahatsızlıkta oldukça zorlamaktadır. Bu tipte, intihar istekleri de bir hayli artmaktadır. Aynı zamanda somatik belirtiler denen; sırt ağrısı, bayılma nöbetleri, bağırsak problemleri (kabızlık veya ishal), baş dönmesi, karın ağrısı gibi belirtiler de ortaya çıkmaktadır.

Psikotik Belirtili Ağır Depresif Nöbet

Psikotik belirtili ağır depresif nöbet içinde olan kişi, yukarda mevcut olan belirtileri ciddi anlamda görmektedir. Bunun yanı sıra halüsinasyonlar da görmektedirler. Hezeyanlar ve psiko-motor gerilik ile çok sık karşılaşılabiliyor. Halüsinasyon, olmayan bir varlığın, varlığına inanma durumudur. Belki ilk defa duyduğunuz hezeyan ve psikomotor geriliği de açıklamak gerekirse:

Hezeyan: Diğer insanların inanıp inanmadığına bakılamaksızın sürdürülen, doğruluğu kanıtlanmış olmasına karşı değiştirileyen, yanlış inanışlar.

Psiko-motor gerilik: Sinir, kas işlevlerinde ya da fiziksel yapıda bozulmalar.

Bu durumda olan kişiler, dinlenme esnasında genelde bilinçsiz olurlar. Yüzde mimikler görülür ya da kişiden inleme sesi gibi sesler duyulabilir ancak asla anlamlı bir cevap alınamaz. “Stupor” olarak da bilinen sosyal hayatta yapılan aktiviteleri yapamama durumu da çok ciddi bir tabloyla görülmektedir. Bu evrede nöbet geçiren kişinin hastalığı çok olumsuz yönde ilerleyebilir. İntihar dışında hayatî tehlikeye atan, dehidrasyon ya da açlık durumları yaşanmaktadır. Çok duyma olasılığınız olmayan dehidrasyon ise, vücudun gereğinden fazla sıvı kaybetmesi durumudur.

Depresif Nöbet Tedavisi

Kişiler, depresif nöbet hastalığının ilk evrelerde belirtileri görülmeye başlandığı andan itibaren gerekli sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler. Tedavi için antidepresan ilaçlarına yönlendirmektedirler. Bunun sebebi, serotonin ve nor-adrenalin üzerinde etki yapabilmeleridir. Bunun yanında psikoterapi de önerilmektedir. Psikoterapinin amacı; davranışlar, duygular ve düşünceler üzerine çalışmaktır. Psikoterapi ile iyileşme hızlandırılmakta ve depresyonun tekrarlanmasını önlenebilmektedir. Bu terapi sayesinde kişinin kendine güveni artmaktadır ve kişi ruhsal zorluklarla başa çıkmayı öğrenebilmektedir. Aynı zamanda kendi hayatlarını tehlikeye atmaya başlayan ağır depresif nöbet geçiren hastaların mutlaka hastaneye başvurup tedaviye başlaması gerekmektedir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar


Araştırmalarımızı, öğrendiklerimizi kitaplardan, makalelerden, dergilerden vb. kaynakları tarayarak ediniyoruz. Edindiğimiz bu bilgileri sizlere farklı yaklaşımlar ile daha zengin bir bakış açısıyla aktarmaya çalışıyoruz....