Kaygı Bozukluğunun Belirtileri

Kaygı Bozukluğunun Belirtileri

Kaygı Bozukluğunun (Anksiyete) Belirtileri Nelerdir?

Kaygı, dünyanın her yerindeki birçok insanı etkiler, ancak bazıları muhtemelen bu durumu yaşadıklarının farkına bile varmaz. Davranışlarının normal bir parçası olduğunu düşündükleri semptomlar ne olursa olsun bu durumu yaşamaları mümkündür. Ya da kişiler bu karşılaştıkları durumu normalleştirerek hayatlarına devam etmektedir. Peki en yaygın anksiyete belirtileri nelerdir?

Kişi genellikle aşağıda sıraladığımız belirtilerden en az bir veya daha fazlasına aynı anda sahip olabilir. Kesin teşhis için uzman bir psikologdan yardım alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Huzursuzluk

Kendinizi hareketsiz ve uyuşuk hissediyorsanız huzursuzluk çekmeniz olasıdır. Bu belirti, anksiyetesi olan çocuklarda ve gençlerde oldukça yaygın olsa da, yetişkinlerde de olabilir. Bu kaygının en dikkate değer belirtilerinden biridir, ancak huzursuz olmanız kaygınız olduğu anlamına gelmez.

İrrasyonel korku

Fobiler, genellikle başkalarında böyle bir korkuya neden olmayan şeylerden yoğun bir korkuya sahip olmayı içerdiğinden, kaygının önemli bir bölümünü oluşturur. Bu, bir şeye geç kalma, incinme veya sizi korkutacak bir şeyle karşılaşma korkusunu içerebilir.

Yorgunluk

Kronik olarak yorgun olmak kendi başına kaygınız olduğunun bir işareti olmasa da, yine de bir semptom olarak sayılabilir. Diğer bazı semptomlar kadar açık görünmeyebilir, ancak anksiyetesi olan kişilerde yaygın olarak görülür. Düzenli olarak ortaya çıkabilir ve aşırı stres veya panik atak gibi diğer semptomların sonucu olabilir.

Uykusuzluk

Gecenin ortasında uyanmak ve uyuyamamak anksiyetesi olan kişilerde yaygın görülür. Uykusuzluk ve uyku sorunları, bu durumda bozuklukla büyük ölçüde ilişkilendirilir ve kişinin günlük yaşamında ciddi bir aksamaya nedeni olabilir. Geçmişte (örneğin çocuklukta) uykusuzluk yaşadıysanız, anksiyete riskiniz daha yüksek olabilir.

Endişelenmek

Herkes bir şey için endişelenir, ancak endişeli olmak her küçük şey için endişelenmek anlamına gelir. Bu özel durumda, günlük yaşamınızı etkileyecek kadar çok endişelenmek için çok sayıda tetikleyiciye sahip olmak anlamına gelir. Bu durum kaygının önemli bir belirtisidir, bu nedenle kendinizi her şey için aşırı derecede endişelenirken bulursanız, bir uzmana danışmalısınız.

Konsantrasyon eksikliği

Anksiyetenin zihni nasıl şaşırttığına bağlı olarak, konsantre olmanın bazı kişilerde sorun yaşayacağı bir şey olması şaşırtıcı olmamalıdır. Diğer olası semptomlarla birleştirildiğinde, konsantrasyon güçlüğü, sonuç olarak ortaya çıkan bir şeye dönüşür. Eğer heyecanlıysanız, paranoyaksanız ve hareketsiz duramıyorsanız, genel olarak yapmak istediğiniz işlerde konsantrasyon eksikliği yaşamanız olasıdır.

Panik ataklar

Bir panik atak (anksiyete krizi olarak da bilinir) terlemeye başladığınızda, kalbiniz hızlandığında veya bir uçak yolculuğu öncesinde meydana gelebilir. Bu saldırılar, gerçek fiziksel tepkilere neden olsalar da, genellikle tamamen kafanızdaki mantıksız korkudan kaynaklanır. Ne kadar sürdükleri değişir, ancak bu durum birkaç dakika sürebilir.

Hayal kırıklığı ve ajitasyon hissi

Kaygı, vücudunuzun bir şeyler korkunç derecede yanlışmış gibi davranmasına neden olduğundan, kendinizi sürekli olarak ezici bir şekilde hayal kırıklığına uğramış hissedebilirsiniz. Kaygılanmaya başladığınızda son derece huzursuz hissedeceğiniz için ajitasyon, yaygın bir endişe belirtisidir.

Fiziksel belirtiler

Kaygı, zihninizin strese girmenize neden olan şeyler hakkında düşünmesine neden olabilirken, aynı şeyi vücudunuz için de yapabilir. Akut anksiyeteden muzdaripseniz, baş ağrısı veya mide rahatsızlığı gibi fiziksel belirtiler yaşayabilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar


Araştırmalarımızı, öğrendiklerimizi kitaplardan, makalelerden, dergilerden vb. kaynakları tarayarak ediniyoruz. Edindiğimiz bu bilgileri sizlere farklı yaklaşımlar ile daha zengin bir bakış açısıyla aktarmaya çalışıyoruz....