Düşünce Takıntısı

Düşünce Takıntısı

 

OKB Nedir?

OKB, yani Obsesif Kompulsif Bozukluk halk arasında obsesyon olarakta nitelendirilen ve bu hastalığı taşıyan kişinin aklına sürekli tekrarı sağlanan düşüncelerin gelmesi ve kişinin bu düşünlerden dolayı rahatsızlık duyması halidir.

Kısaca OKB olarak nitelendirilen bu hastalığa sahip olan bireyler aşırı bir şekilde takıntılı tutum ve davranışlar sergiler. Aklına herhangi bir gerçek ile bağdaşmayan bir düşünce gelir ve kişi bu uydurma düşüncenin gerçek olmadığını, hakikati yansıtmadığını bildiği halde yine de takıntılı davranışlar sergilemeye devam eder.

Yaygın örneklerden birini vermek gerekirse; kişi ocak ile işi bittiğinde ocağı kapatır bilinçli bir şekilde fakat içeri salona doğru geçerken aklına ocağı kapatmamış olabileceği düşüncesi gelir ve kapattığından emin olsa da bu düşüncenin gerçek olmadığının farkında olsa da gidip ocağı kontrol eder. Bu durum hastalık derecesine göre böyle sürer gider.

OKB Yani Düşünce Takıntısı Nasıl Geçer?

Takıntılardan kurtulmanın en basit ve bariz yolu bu takıntılı düşünceleri kafaya takmamaktır. Zira siz herhangi bir şeyi kafaya taktığınızda o şeyin gözünüzde önemi artar ve daha çok büyür. Bu sebepten ötürü aklımıza gelen takıntılı düşüncelere mani olmamalıyız. Tam aksine bu düşünceleri serbest bırakmalıyız, bırakmalıyız ki gelsinler ve geldikleri gibi gitsinler. Bunun için böyle düşünceleri umursamamak gerekiyor. Yoksa bu düşünceleri serbest bırakıp aynı zamanda da umursarsak bu sefer bu düşüncelerin yarattığı sorunu daha da büyüyecektir. Bununla beraber düşünce takıntısından kurtulabilmek için yapılması gereken diğer yöntemleri belirtmek gerekirse;

-Aklınıza gelen takıntılı düşünceyi bir kağıda yazın. Böylelikle bu düşünceleri kağıda döktükçe üzerinde düşünme ve çözme yeteneğiniz gün yüzüne çıkabilir.

-Yaşamış olduğunuz her türlü olayın iyi yanlarını düşünün. İnanın bana olumsuz düşünceler gerçekten insanın hayatını mahvediyor. Bu sebepten ötürü yaşadığınız olaylara sadece ders çıkarmak için bakın.

-Kendinize zaman ayırın. Kendinize ayırmış olduğunuz zaman sürecinde bu kötü düşüncelerin neden kaynakladığını düşünüp öğrenebilirsiniz.

-Olumlu insanlar ile vakit geçirin. Zira hep hüzünlü olan, hep olumsuz düşünen bir insanın yaydığı kötü enerjiden sizde kötü bir şekilde etkilenebilirsiniz.

-Düzenli uyuyun. Uyku düzeniniz belirli bir raya oturtulmuş olmalı günde ortalama miktar kadar uyuyun. Ne çok olsun ne de az ikisinin ortası olsun.

OKB Hastalığının Tedavisi Var mı?

Pek çok sorunda, hastalıkta olduğu gibi bu OKB hastalığı içinde doktora danışmalı, verilirse ilaçları doktor kontrolü altında kullanmalıdır. Psikolojik desteği uzman klinik psikologlardan almayı sürdürmeli ve devamlılığını sağlamalıdır. Böylelikle işlevselliğinize kavuşmanız mümkün olacaktır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar


Araştırmalarımızı, öğrendiklerimizi kitaplardan, makalelerden, dergilerden vb. kaynakları tarayarak ediniyoruz. Edindiğimiz bu bilgileri sizlere farklı yaklaşımlar ile daha zengin bir bakış açısıyla aktarmaya çalışıyoruz....