Dikkat Dağınıklığı

Dikkat Dağınıklığı

 

Odaklanmada bir sorun yaşıyorsanız bunun nedeni dikkat dağınıklığı olabilir

Genelde çocuklarda ve gençlerde ortaya çıkan nörolojik bir bozukluktur. Hayatımıza gündelik işlerimizi gerçekleştirirken ya da bir işte çalışırken bitirmemiz gereken sürede değil de daha çok uzuyorsa bu süre bunun nedeni sürekli dikkatinizin dağılmasını olabilir. Dikkat eksikliği çağımızın oldukça yaygın bir sorunudur. Kişinin sosyal, iş ve eğitim hayatında başarısızlığa kadar birçok nedene yol açar. Yetişkinlik çağında olan kişi kendi kendini kontrol ederek bunun önüne geçebilir. Çocuklarda genellikle bu rahatsızlık hiperaktiflik ile birlikte görülebileceği nedeniyle bu hastalık için yardım alabilir ve tedavi edilebilirsiniz.

Dikkat eksikliği neden olur? Belirtileri nelerdir?

İnsanlar bir işi yaparken bütün odağını verirse başarılı olacağını bilir. Bazen istenmedik olaylar ya da çevremizde olan dikkat dağıtıcı olan şeyler bunu engeller. Herkesin yaşayabileceği bu sorun hemen toparlanmadığında bir problem haline gelir. Beyin zihni meşgul eden şeylere odaklandığı için birey dikkat dağınıklığının üstesinden gelemiyor olabilir. Çevresel faktörler dikkat dağınıklığına şu gibi bazı etkileri olabilir; ışığın fazla parlaklığı ya da azlığı, bulunduğu ortamın kokusu veya gürültünün fazla olması. Fiziksel olarak etkileyebilecek faktörler ise duyu organımızdan herhangi birinin bir sağlık probleminin olmasıdır.

Belirtileri:

Çabuk sıkılma
Yaptığı işi bitirmek istememe
Günlük hayatında sürekli yaptığı şeyi unutma ya da aksatma
Okuma yaparken konsantre olmayıp aynı sayfayı tam anlamadığı için tekrar okumak
Uykusuzluk ve stres
Eşyalarını kaybetme
Sürekli hata yapma
Organizasyon problemi yaşama
Yoğun düşünme gerektiren şeylerden kaçınma
Hiperaktivite( Hareketlilik)
Sabırsızlık
Birinin sözüne kesme ya da kalp kırıcı bir şekilde konuşma
Hafızada problem yaşama

Dikkat dağınıklığı için öneriler

İlk önce beslenme alışkanlığınıza tekrar bir göz geçirmeniz gerekiyor. Dengeli ve düzenli beslenmediğiniz takdirde dikkat dağınıklığı yaşamanız olağan bir durumdur. Özellikle çocuklardan şekerli her şeyi uzaklaştırmalısınız. Hazır ve şekerli gıdalar beyni olumsuz etkilediği araştırmalar yapılarak kanıtlanmıştır. Gelişim halinde olan çocuğa kesinlikle enerji içeceği gibi içecekler vermemelisiniz. Hazır gıdaları kullanmaktan olabildiğince kaçınmalısınız.

İyi uykunun çözemeyeceği şey neredeyse yoktur. Uyku düzeninize oluşturmaya çalışın ve buna uyun. Uyku eksikliği sonucunda başta dikkat eksikliği problemi baş gösterse de diğer sağlık problemlerine de yol açabilir.

Egzersiz yapmaya çalışın. Çocukları spora teşvik ederek onlara iyilik yapabilirsiniz. Sabah kalktığında güzel bir egzersiz ile güne başlayabilirsiniz. Bu sağlık için yepyeni bir alışkanlık olur. Okul ya da iş yolu kısa ise yürüyüş yaparak gidilmesi daha iyi olmaz mı?

Alkol sigara gibi zaten zararlı olan alışkanlıklar dikkat eksikliğine yol açabilir. Sağlığımız için vazgeçmeniz doğru bir karar olur.

Teknoloji ile mesafenizi korumaya çalışın. Teknoloji gerekli kullanımda yarar sağlar. Uzun bir zaman diliminde bilgisayar ya da telefon ekranına bakma hem çocuklar hem yetişkinler için zararlı olabilir. Çocuklara sana internet yok diyemeyiz. Dikkat eksikliği için indirilen oyunlar ile zaman geçirmesi için müsaade edebiliriz.

Bir aktivite oluşturmaya çalışın. Bu bir balık tutma, müzik enstrümanı çalmak ya da resim çizmek olabilir. Zevk alabilecek bir hobi bularak ona odağınızı vererek bu farkındalığı arttırabilirsiniz.

Liste oluşturun. Günlük hayatınıza ne yapılacaksa bir kâğıt alıp yazabilirsiniz. Bu size bir yol gösterici ajanda olacaktır.

Düzenli egzersizin yanında isterseniz ruhunuza iyi gelecek şeyler de yapabilirsiniz. Meditasyon, yoga veya pilates harika bir rahatlama yöntemi olabilir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar


Araştırmalarımızı, öğrendiklerimizi kitaplardan, makalelerden, dergilerden vb. kaynakları tarayarak ediniyoruz. Edindiğimiz bu bilgileri sizlere farklı yaklaşımlar ile daha zengin bir bakış açısıyla aktarmaya çalışıyoruz....