Zorluklar Birer Fırsat mıdır?

Zorluklar Birer Fırsat mıdır?

 

Hepimizin hayatında zaman zaman zorluklar yaşadığı olur. Bu kimi zaman okulda kimi zaman insanlarla kimi zaman ise iş hayatında karşımıza çıkar. Ve ne yazık ki pek çok kişi bu zorluklardan olumsuz şekilde etkilenmekte ve hayata karşı karamsar bir tavır takınmaktadır. Peki bu zorlukların aslında bizim için birer fırsat olduğunu hiç düşündünüz mü? Bizleri hayata bağlayan bir araç olduklarını ve daha zorlu koşullar için hazırlıklı olmamızı sağladıklarını fark ettiniz mi? Hadi bu durumu daha iyi anlamak için daha yakından bir inceleme yapalım. Engelleri nasıl aşarız ve zorluklar karşısında nasıl bir tutum içinde olmalıyız bunları içeriğimizde derledik.
Keyifli okumalar.

Bakış Açısı

Nelson Mandela “Ben hiçbir zaman kaybetmem. Ya kazanırım ya da öğrenirim” demiştir. Bu sözü yakından incelersek bizim için oldukça iyi dersler barındırdığını görebiliriz. Olaylara karşı olan bakış açısı hayatımızı doğrudan etkilemektedir. Bir düşünün, çevrenizde mutlaka olumsuz insanlar vardır. Onlar yaşadıkları en ufak zorlukta bile melankolik bir psikoloji takınırlar ve koşulların hiçbir zaman iyiye gitmeyeceğini düşünürler. Tam da bu yüzden düşündükleri daha doğrusu olaylara bakış açıları onları her zaman daha kötü durumlara sürükler. Beklemedikleri bir an da başarılı olsalar veya işler istedikleri gibi gitse bile mutlaka bir sıkıntının gelip onları bulacağını düşünürler. Sonuç itibariyle beklentileri tam olarak gerçekleşir. Diğer yandan ise olumlu veya yapıcı insanları düşünün. Tıpkı negatif insanlar gibi onlardan da hayatımızda en az bir tane vardır. Ve zorluklar, engeller veya beklenmedik durumlar bu insanların da karşısına sürekli çıkar. Ama onlar bu olayların kendilerini geliştirecek birer araç olduğunu düşünür ve olaya her zaman iyi yanından bakarlar. Yaşadıkları olumsuzluklardan veya yaptıkları hatalardan ders çıkartarak her zaman daha iyisi için çabalarlar. Netice itibariyle ilk örnekteki kişilerin hayatı her zaman daha kötüye giderken ikinci örnekte olan olumlu kişilerin hayatı git gide hedefledikleri gibi olacaktır. Peki işin sırrı sadece olumlu düşünmek mi? Sürekli iyi şeyler dileyip onların gerçekleşmesini beklemek mi? Tabi ki de hayır! Sadece iyiyi dileyip onu öylece beklemek polyannacılık oynamaktan başka bir şey olmayacaktır. Nitekim arzuladığımız veya hedeflediğimiz her şey için emek göstermemiz gerekmektedir.

Karşımıza Çıkan Engelleri Nasıl Aşarız?

Engeller her insan için farklı bir niteliğe sahiptir. Kimi insanlar için sadece okulu bitirmek iken kimisi için daha iyi şartlarda yaşayabilmektir. Ama hepsinin de çözümü aynıdır. Bu hayatta hedeflenen, arzulanan veya engel olarak tanımlanan şeylere ulaşmak için yapmamız gereken tek bir şey vardır. O da çalışmak. Lise son sınıfta okuyan ve üniversite sınavlarına hazırlanan bir genci düşünün. Onun üniversite sınavına çalışmadan Harvard gibi bir üniversiteyi kazanması mümkün müdür? cevap sizin de söyleyeceği gibi hayır olacaktır. Peki henüz lisenin ilk yıllarından itibaren sıkı çalışıp bütün sorumluluklarını layıkıyla yerine getiren bir kişinin bu üniversiteyi kazanma olasılığı nedir? Oldukça yüksek olacaktır, değil mi! Diğer bir örnek ise ekonomik sıkıntılar yaşayan insanlar üzerinde olsun. Tutumlu olmayan, parasının idaresini bilmeyen, har vurup harman savuran ve hiç ihtiyacı olmayan şeylere kısıtlı miktardaki parasını harcayan birisinin ekonomik anlamda refaha erişmesi mümkün müdür? Yarınları için herhangi bir yatırım yapmayan ve tek bir yerden gelir sağlayan kişiler finansal özgürlüğüne kavuşabilir mi? Peki henüz 20 li yaşlarında para kazanmaya başlayan, tutumlu olan ve kendisine para kazandıracak işlere yatırım yapan, sadece kısa zamanlık hazlar yerine ona para getirecek şeyler satın alan kişiler finansal özgürlüklerine kavuşabilir mi? Sonuç hepinizin de görebileceği gibi ortadadır. Kısacası hayatta istediğimiz veya şu an içinde bulunduğumuz her türlü koşul tamamen bizim çalışmamıza bağlıdır. O zaman konumuza gelelim, zorluklar karşısında ne yapmalıyız bunu yakından inceleyelim.

Zorluklar Karşısında Nasıl Bir Tutum İçinde Olmalıyız?

Zorluk veya engel olarak tanımlanan şeylerin aslında bizim algımıza göre değiştiğini ve çalışmak ile hepsinin aşılabileceğini söyledik. Şimdi onların karşısında nasıl bir tutum sergilemeliyiz buna bakalım. Edsel Ford kimdir, biliyor musunuz? Aslında soy isminden çıkartabilirsiniz. Kendisi bugün her ülkede en çok kullanılan araba üreticisi olan Ford Otomobilin varislerinden birisiydi. Daha doğrusu Henry Ford’un intihar eden oğludur. Ve babasına bıraktığı son mektubunda şöyle demektedir; “Baba, hayal edipte ulaşamadığım hiçbir şey olmadı. Ne varsa önceden hazırlamışsın, hiçbirinde benim emeğim yoktur. Mutsuzluktan mahvoldum, gidiyorum…”. Bizim konumuz ile alakalı olan kısım ise tam olarak onun son sözlerinde yatmaktadır. Bildiğiniz gibi Henry Ford çok zengin bir insandı. Haliyle çocukları da ekonomik anlamda hayalini kurdukları ve istedikleri her türlü şeye kolayca ulaşabilmektedirler. Ama onların aksine Henry Ford otomobil fabrikasını kurmadan önce sadece bir çiftçiydi! Hayallerinin peşinden koşup gece gündüz demeden çalıştı ve şu an dünyanın en büyük otomobil markasını oluşturdu. Kısacası bir amacı vardı, uğruna çalışmak istediği ve elde etmek için karşısına çıkan zorluklarla mücadele etmesi gereken bir hedefi. Hal böyle olunca zorluklar onun için birer engel değil başarı yolundaki basamak oldular. Oğlu ise böyle bir amaca sahip değildi. Onun engelleri yoktu, uğruna mücadele etmesi gereken hayalleri veya inandığı şeyler hiç olmamıştı. Buradan çıkarmamız gereken iki ders bulunmaktadır. Birincisi zorluklar bizleri hedeflerimize götüren, amaçlarımıza ulaşmamızı sağlayan ve ileride karşımıza çıkacak zorluklara karşı olgunlaşmamıza yardımcı olan araçlardır. Diğer ders ise herkesin hayalini kurduğu doğuştan zenginliğe sahip olmak ve istediğimiz her şeye hiç çaba göstermeden ulaşabilmek hayatlarımızı daha iyi bir hale getirmemektedir. Konuyu toparlamak gerekirse engelleri aşmak bizi her türlü koşula ve duruma karşı olgunlaştıran birer araçtır. Bir hayaliniz varsa onun peşinden koşmalısınız ve karşınıza çıkan engelleri büyük küçük demeden aşmak için çaba göstermeli ve her koşulda çalışmaya devam etmelisiniz. Doğru bir tutum içinde olmak ve sizleri olgunlaştıran engelleri birer fırsat olarak görmek daha iyi bir hayat yaşamanıza yardımcı olacaktır. Unutmayın insan isterse her şeyi yapabilir ve zihnimizde bizim ona koyduğumuzun dışında aşamayacağı bir engel yoktur. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar


Araştırmalarımızı, öğrendiklerimizi kitaplardan, makalelerden, dergilerden vb. kaynakları tarayarak ediniyoruz. Edindiğimiz bu bilgileri sizlere farklı yaklaşımlar ile daha zengin bir bakış açısıyla aktarmaya çalışıyoruz....